Samoobrona dla dzieci.
Jesteśmy jednym z nielicznych klubów w Polsce, który prowadząc sportową sekcję sztuk walki dla dzieci nauczaja jednocześnie najważniejszych elementów samoobrony - już od najmłodszych lat.
Samoobrona jako element zajęć zapaśniczych dla dzieci
Traktujemy bowiem nasze treningi nie tylko jako sport, jako doskonalenie w zakresie poznawania dyscypliny sportowej. Stawiamy przed sobą zadanie przygotowania młodych ludzi do funkcjonowania w dorosłym życiu gdzie nie zawsze wszystko będzie różowe. Nasi trenerzy przeżyli dwie krwawe wojny. Był to czas w którym nawet najmłodsi chwytali niekiedy za broń i walczyli.
Nie jest naszą misją nauka eskalacji agresji - wręcz przeciwnie. Osoby szkolone w zakresie sztuk walki, czy też systemów obrony koniecznej unikają walki, jak również - jak pokazuje praktyka - walka i agresorzy unikają takich osób. Wynika to z pewnej postawy, z mowy ciała osób trenujących systemy realnej walki. Osoby takie wchodzą w tłum spokojnie, zachowują całkowitą równowagę, rozglądają się uważnie i idą dalej - wzbudzając przy tym uczucia respektu potencjalnych agresorów. Dzieje się to zazwyczaj na poziomie podświadomym.
Czego nauczamy na naszych zajęciach?
Podstawowym systemem, na jakim opieramy naszą naukę są zapasy w stylu wolnym. Jest to system w którym nasi trenerzy osiągnęli wysoki, światowy poziom! Treningi zapaśnicze to nauka ogromnej ilości ćwiczeń, ogólny rozwój fizyczny, akrobatyczny, czucie głębokie, refleks. Zapasy to również jeden z najbardziej podstawowych i istotnych systemów trenowanych w kontekście mieszanych sztuk walki (których akurat my jako klub nie promujemy!).
Obok zapasów pokazywać będziemy naszym adeptom podstawy uderzeń. Techniki uderzeniowe są niezbędne przy nauce samoobrony - tak jak walka np. z większą ilością przeciwników wymusza na nas pracę uderzeniową. Musimy umieć zadawać ciosy jak również się przed nimi bronić. Pomimo, że za absolutną podstawę przyjmujemy zapasy w stylu wolnym - tak nasi uczniowie muszą potrafić uderzyć, wyprowadzić cios, jak również przed ciosem się obronić. Nie przewidujemy wśród osób najmłodszych sparingów polegających na uderzeniach w głowę - oszczędzamy zdrowie naszych najmłodszych!