Zapasy to popularna dyscyplina sportowa, którą znano już w czasach starożytnych. Do rozgrywek tych dochodziło zarówno w Starożytnym Rzymie, w Starożytnej Grecji, jak również w Starożytnym Egipcie. Ciekawe jest również to, że historyczna walka, która została stoczona podczas Igrzysk Olimpijski, trwała aż 12 godzin. Aktualnie zasady się zmieniły i zmiany te zapisano także w oficjalnym regulaminie. Co warto wiedzieć na temat zapasów? Jak wygląda i historia? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Historia zapasów

Wspomnieliśmy już o tym, że początki tej dyscypliny sportowej sięgają czasów starożytnych i o tym należy pamiętać. Ówcześnie była to jedna z najważniejszych konkurencji, które toczyły się na Igrzyskach Olimpijskich. Istotne jest również to, że dla przypomnienia przy toczymy fakt, że Igrzyska Olimpijskie były organizowane w antycznej Grecji. Były popularne nie tylko w okresie klasycznym, ale również helleński. Ponadto ciekawe jest również to, że umiejętności zapaśnicze zawodników traktowano niejako w formie testu na przynależność do kultury helleńskiej. Wtedy też zapasy stały się jakby wyznacznikiem bycia człowiekiem światłym, a sami Grecy określali umiejętności zapaśnicze zawodników jako walor militarny. Oznacza to więc, że zapasy były traktowane jako element edukacji wojskowej. Istotne jest także to, że zapasy zostały na tyle rozpowszechnione, że aktualnie posiadają wiele odpowiedników, które są charakterystyczne dla innych państw. Dla przykładu możemy przywołać Japonię, gdzie jako odpowiednik zapasów możemy przedstawić sumo. Jednak w historii igrzysk tylko jeden raz nie odbyły się zawody zapaśnicze i miało to miejsce w roku 1900. Organizowanie zawodów odbywało się wtedy w Paryżu. W naszym kraju, czyli w Polsce, podobnie jak w innych państwach europejskich, zapasy uprawiano od dawna, jednakowoż dopiero od roku 1993 stały się one oficjalnie trenowane również przez kobiety.

Co warto jeszcze wiedzieć o zapasach?

Dla podsumowania zarysu historii zapasów musimy wspomnieć, że jest to sport walki, który po prostu polega na fizycznym zmaganiu się dwóch zawodników, a sama walka odbywa się wręcz i stosuje się tutaj zarówno rzuty, jak i chwyty. Zapasy, w związku z tym, że pojawiły się jako jedna z konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich organizowanych w Antycznej Grecji, stały się pierwszymi zmaganiami o charakterze sportowym. Brak krwawego współzawodnictwa znany jest ze wspomnianego okresu poprzedzającego epokę hellenistyczną. Walka sama trwa dwie rundy po 2 lub 3 minuty z przerwą 30-sekundową. Całe zawody polegają na zmaganiu się na macie, która najczęściej jest okrągłe. Dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej występuje w trykotach – jeden zawodnik posiada trykot czerwony, a drugi niebieski. Istotne jest również to, że zapasy dzielą się na styl klasyczny, gdzie dozwolone są uchwyty wyłącznie powyżej pasa oraz styl wolny, gdzie z kolei można chwytać przeciwnika również za nogi. Ciekawostką może okazać się fakt, że przed drugą wojną światową zapasy w Polsce odpowiednio nazywano walką francuską i amerykańską. Musimy jednak wiedzieć o tym, że w zapasach zabronione są różnego rodzaju techniki duszenia czy stosowanie dźwigni. Tutaj ogromną rolę odgrywa siła, ale również ważna jest szybkość, spryt i instynkt zawodnika.

Zasady obowiązujące podczas treningów

Jak w każdym sporcie, również w zapasach, obowiązują zasady i reguły. Celem walk jest położenie przeciwnika na łopatki, a sam mecz wygrywa tylko jeden z zawodników, który przetrzyma przeciwnika przez sekundę, w taki sposób, gluten dotknął łopatkami mapy. Innym sposobem na wygraną walkę jest walka na punkty. Wtedy też zawodnicy stosują różnego rodzaju Specjalistyczny chwyty, który z kolei są oceniane przez zespół sędziowski. Każdy chwyt jest oceniany odpowiednio 1,2, 3 lub 5 punktów. Wtedy wygrywa ten zawodnik, który uzyskał liczbę punktów technicznych i w danej rundzie jednocześnie uzyska sześciopunktową przewagę. Istotne jest również to, że podczas zmagań i jest całkowicie zabronione stosowanie chwytów, w które mogłyby zagrozić przeciwnikowi pod względem zdrowotnym. W przypadku kobiet zabroniona jest również stosowanie chwytu zwanego podwójnym klinczem.

Podsumowanie

Niewątpliwie zapasy stają się coraz bardziej popularne. Wymagają one doskonałej kondycji fizycznej i niewątpliwie podczas treningów osoby, które regularnie ćwiczą, mogą liczyć na wzmocnienie całego organizmu, treningi wytrzymałościowe oraz również istotne jest to, że ta dyscyplina sportu korzystnie wpływa na naszą psychikę.

 

 

Zapisz się na naszą listę mailingową

The subscriber's email address.