Jednym z najbardziej istotnych okresów w historii Japonii był właśnie wiek XIX. To wtedy w tym okresie pojawiło się wiele zmian zarówno w systemie feudalnym, jak i w kulturze kraju, ale także w przypadku sztuk walki. W tym czasie młodzi Japończycy zaczęli ulegać wpływom europejskim, gdy upadł Szogunat “Tokugawa”. Dlaczego o tym mówimy? Bo właśnie wtedy urodzony 28 października 1860 roku młody student tokijskiego Uniwersytetu Cesarskiego rozpoczął poszukiwania i zgłębiał starożytne sztuki walki. Mowa o Jigoro Kano.

Kim był Jigoro Kano?

Wspomnieliśmy już o tym, że ta aktualnie znana persona urodziła się 28 października 1980 roku w wiosce Mikage w ówczesnej prowincji Settsu, która stanowi obecną część dzielnicy Kobe, a zmarła 4 maja 1938 roku. Najprościej Jigoro Kano Możemy określić jako twórcę judo i ojca japońskiego Wychowania Fizycznego. Treningi rozpoczął w wieku 17 lat i na początku pasjonował się w jiu-jitsu. W roku 1882 ukończył studia uniwersyteckie i wtedy też, zgodnie ze swoim wykształceniem, został nauczycielem literatury i języka angielskiego na Wydziale Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Gakushuin.  Kiedy to zgłębiał tajniki jiu-jitsu, zauważył, że poniekąd jest to styl już archaiczny i niedostosowany do czasów mu współczesnych. postanowił więc usunąć z niego techniki, które mogłyby zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osób trenujących i dodał nowe chwyty. W roku 1882 założy Kodokan, której znaczenie możemy tłumaczyć jako "miejsce nauczania drogi". Pięć lat później opracował ogólne techniki oraz elementy, które ciągle rozwijał.

Wspomnieć również należy, że Jigoro Kano był tak naprawdę pierwszym Azjatą, który został członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Miało to miejsce w roku 1909. Nieustannie aktywnie działał, a jego starania w znacznym stopniu przyczyniły się do przyznania Tokio organizowania Igrzysk Olimpijskich w roku 1940. Jednak, jak doskonale wiemy, w związku z wybuchem II wojny światowej, nie doszły one do skutku. Ponadto Jigoro Kano został odznaczony japońskim order wschodzącego słońca, a w roku 1934 otrzymał nagrodę Ashai.

Zmarł on na statku, podczas powrotu z Kairu do Japonii. Jego celem podróży do Kairu było posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Został pochowany o na cmentarzu w miejscowości Matsudo w prefekturze Chiba.

Przełomowy moment dla judo

Wspomnieliśmy już o tym, że Jigoro Kano założył własną szkołę w roku 1882, ale w tym czasie także pobierał nauki od innych mistrzów i doskonalił walkę wręcz. Ciągle również dbał o to, by polepszać swoją szkołę i jego działania opierały się nie tylko na precyzowanie i doskonaleniu samych technik oraz ćwiczeń, które miały maksymalizować Rozwój fizyczny, ale także dbał o wprowadzenie elementów filozoficznych i ideologicznych, tym samym precyzując później najważniejsze zasady judo. Ciekawe jest również to, że szkołę założył w starej i małej buddyjskiej świątyni. W pierwszym roku jej istnienia na treningi uczęszczało zaledwie 9 osób. Na tym etapie musimy wspomnieć, że pojawiły się również głosy sprzeciwu i duży wpływ na szkołę Jigoro Kano wybierali oponenci, którzy szerzenie nowych idei i nowego systemu walk traktowali jako zaprzeczenie dotychczasowych wierzeń. Musiało minąć naprawdę sporo czasu, by społeczeństwo japońskie zaakceptowało wielką moralność i spore znaczenie wychowawcze, jakie niosły ze sobą treningi judo. 

Przełomowym wydarzeniem okazało się spotkanie, które odbyło się 11 czerwca 1886 roku. Wtedy też miała miejsce słynna na cały świat walka między szkołami Kodokan, a Totsuko-Ryn/Yoshin-Ryu. Sam pojedynek miała zorganizować tokijska policja, a wynik miał przesądzić o istnieniu szkoły Jigoro Kano.  pojedynek odbywał się w ten sposób, że nie określono czasu walk, a zwycięzcom miał zostać ten, kto całkowicie zdominował przeciwnika. Najdłuższa walka podczas tego spotkania trwała 55 minut. Szkoła Kodokan odniosła zwycięstwo i w tym samym czasie zaczęła rozkwitać. Judo w Japonii zostało docenione i przyjmowało podstawy Narodowego systemu wychowania fizycznego, a ostateczne zasady tej nowej sztuki walki zostały określone w 1922.

Podsumowanie

Niewątpliwie judo cieszy się dużym zainteresowaniem wśród różnych grup wiekowych. Jednak istotne jest to, że ciągle obowiązują w nim zasady twórcy. Brzmią one następujące: "ustąp a zwyciężysz", "minimum wysiłku, maksimum skuteczności" a także “przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego”.

Zapisz się na naszą listę mailingową

The subscriber's email address.